19. června 2017

Účast zástupkyň UK FHS na mezinárodní konferenci Global Health v Edinburghu

Edinburská Universita Napier pořádala 15. až 19. května 2017 první mezinárodní konferenci Global Health, která se konala v areálu university. Za FHS UK se konference zúčastnily Jitka Kosíková a Jitka Křemenáková, studentky 1. ročníku katedry Řízení a supervize v sociálních a zdravotních organizacích.

Program měl podobu společné platformy setkávání profesorů, výzkumníků, učitelů a studentů z programů týkajících se převážně vzdělávání a výzkumu ve zdravotnictví, zvláště pak všeobecných sester a porodních asistentek. Setkali se zde zástupci universit z Velké Británie, Finska, Belgie, USA, Slovinska, Německa a dalších.

Jednotlivé prezentace se týkaly programů, které Edinburská Universita Napier poskytuje nejen ve Skotsku, ale také svou pobočkou v Singapuru. Dále byly prezentovány výzkumy a zkušenosti studentů z praxí pořádaných hostitelskou universitou. Studenti mají možnost praxi absolvovat nejen ve Skotsku, ale i v destinacích jako jsou Austrálie, Maďarsko a Ghana. Reprezentanti z Malawi například na konferenci představili výsledky nyní již šestileté spolupráce na vybudování vzdělávacího programu pro porodní asistentky. Součástí programu byla i prohlídka pořádající university, která zahrnovala návštěvu laboratoří, sportovního areálu a simulačního centra, kde si studenti nacvičují úkony v reálném prostředí nemocnice. Centrum je rozděleno na jednotlivá nemocniční oddělení jako např. JIP, porodní sály, inkubační jednotky nebo Alzheimer centrum a je velmi moderně technicky vybaveno.

Velký přínos účasti na konferenci vidí obě studentky v možnosti navázání kontaktů se zástupci jiných evropských i světových universit, a to jak v oblasti vzdělávání, tak výzkumu a další spolupráce.